The governing New Patriotic Party (NPP), has conducted its constituency annual delegates conference through out the country and has through its duly constituted constituency elections committee, held elections at almost all 275 constituencies in the country under the supervision of the Electoral Commission of Ghana (EC).

The exercise took place from Thursday 28 April to Monday 2 May 2022 after the Party leadership by a release dated 24 April 2022, affirmed the timelines for the constituency annual delegates conference.

Below are some results from the constituency elections.

Wa Central NPP Constituency 

Chairman

1. Ali Kamara (incumbent) – 341

2. Osman Abdul Hamid – 558

3. Issahaku Sidik – 131

1st Vice Chairman 

1. Osman Suleman – 468

2. Muniru Zion – 432

3. Moomin Latif – 138

2nd Vice Chairman

1. Sidik Mohammed 632

2. Hamza Abdul Fatawu 401

Secretary

1. Moomin Yussif – 425

2. Moomin Jamil – 118

3. Mumuni Abass – 497

Assistant Secretary

1. Adams Mahamood – 403

2.Osman Ahmed – 58

3. Abdulai Jamui Tieni – 120

4.Ahmed Sepha Husain – 371

5.Yakubu Agaaley – 81

Organizer

1. Osman A. Isshaque 432

2. Daubile Alhassan 485

3. Abubakari Hamza 118

Treasurer

1. Iddrisu Muslim (Incumbent) – 398

2. Imoru Zakariah – 65

3. Abdulai Kpegl – 520

4. Alhassan Ibrahim – 46

Youth Organizer

1. Iddrisu Hanif Jaato (Incumbent) – 434

2. Sumaila Rafiq – 25

3. Abdul Fatawu Dauda – 440

4. Alhassan Mohammed Fah – 31

4. Alhassan Samad – 110

Women Organizer

1. Issah Lilatu (Incumbent) – 384

2. Mumuni Hawa – 94

3. Ibrahim Fahima – 99

4. Atakora Attawa – 462

Nasara Coordinator 

1. Nuhu Ishmeal (incumbent) – 464

2. Jadul – Haq Seidu – 483

3. Osman Suleimana – 90

Evaloe Jomoro Gwira Constituency

Chairman

  1. Nana Efatte – 343
  2. Eric Essien – 262

1st Vice Chairperson

1. Victor Dzorvakpo – 390
2. Felicia Efua Arthur – 215

2nd Vice Chairperson

-1. Michael Nokoe – 273
2. Eric Ogbamey Selby – 327

Secretary

  1. James Kainyah – 349
  2. Prince Charlse – 255

Assistant Secretary

  1. Ernest Asabil – 395
  2. Emmanuel Kwofie – 212

Treasurer

  1. Daniel Nelson – 234
  2. Oheneba Tom – 370

Organizer

  1. Justice Kangah – 449
  2. Amankra Emmanuel – 65
  3. Vasco Nteful – 90

Woman Organizer

  1. Sarpey Juliana – 386
  2. Charlotte A. Yankey – 221

Youth Organizer

  1. Samuel Dwomoh – 155
  2. Isaac Gyabbin – 311
  3. Alfred Adikah – 136

Nasara Coordinator

  1. Mohammed Seidi – 210
  2. Nashiru Awini – 389

Damongo Constituency

Chairman

Alhaji Adam Braimah

1st Vice Chairman

Mbonwura Jimah Awudu ( Unopposed )

2nd Vice Chairman

Mukaila Salia

Secretary

Kadiri Abdul Rahman

Assistant Secretary

Ndoudu John Adoshi

Organizer

Zombo Abdul Rauf

Treasurer

Issahaku Hudu

Youth Organizer

Yakubu Yussif

Nasara Coordinator

Yussif  Nsorwura Ibrahim

Women Organizer

Jakpa Afisha

Yagaba-Kubori Constituency

Nasara Cordinator

1.Yahaya Saaka -164

  1. Alhassan Zakaria-122

3.Adam Abdulrahaman-84

Women Organizer

1.Issifu Zuwera -21

2.Abubakari Rukaya -159

Treasurer

1.Fuseini Yakubu Yawboah-131

2.Ibrahim Aziz -239

Youth Organizer

1.Samsudeen Mampasiya-86

2.Iddrisu Aziz -283

Organizer

1.Abu Yadanaya Saeed-126

2.Kassim Wahabu -55

3.Amadu Yakubu -178

Assistant Secretary

1.Ibrahim Sulemana Yidana -98

2.Abdulai Issahaku-10

3.Tiah Zakaria Malik-18

4.Haruna Fusheini-67

5.Seidu Lukman -101

6.Agalsi Christopher -70

Secretary

1.Abdullai Issifu Dansu-36

2.Alhassan Abudu Bipuah-253

  1. Amasah Inusah- 75

2nd Vice Chairperson

1.John Aɔmaniba -103

  1. Salifu Amidu -117

3.Atiah James -141

 1st Vice Chairperson

1.Zakaria Yakubu -128

2.Amadu Salifu -229

Chairman

1.Shahadu Nawurugu -324

  1. Yahaya Abdullai -30

Dome- Kwabenya Constituency 

Chairman
Hammond-103
Robert Osei Bonsu-1,098 : Winner
Juliana-40
Isaac-60
Rejected-12

1st Vice Chairman
Aziz-254
Paul Adem Opoku -1,028 : Winner
Rejected-25

2nd Vice Chairman
George Nti -1,321: Winner
Dr. Tieku-86

Secretary
Rev. Nkrumah-103
Theophilus Ansah Larbi – 1,172 : Winner

Asst. Secretary
Felix-82
Michael Otu Addo (Oburoni) – 1,194 : Winner
Rejected-29

Constituency Organizer
David Obiri Yeboa-71
Seth Kofi Kissi-111
Mahmood Kwadwo Asamoah -1,125 – Winner

Women’s Organizer
Akosua Afriyie Nimoh – 1128: Winner
Authentic-149
Patience-26
Rejected-17

Youth Organizer
Derrick Chaka Baapogma – 1,126 : Winner
Abraham Nii Ayi -53
Joseph Kwabena Omari-126

Treasurer
Charlotte Awuku -1170 : Winner
Welbeck Sefa Atto-138
Rejected-14

Nasara Coordinator
Illiasu-119
Ibrahim Seidu-1,080 – Winner
Rejected-14

EJISU CONSTITUENCY 

UNOPPOSED CANDIDATES
Kofi Ampofo Agyapong –
Chairman – Unopposed

Kwame Bonsu – First Vice
Chairman – Unopposed

Kwabena Boateng –
Second Vice Chairman –
Unopposed

Prince Asare – Secretary –
Unopposed

Vida Adjei Boateng –
Women Organizer –
Unopposed

Eric Kwabena Owusu
Achiaw – Organizer –
Unopposed

Mercy Serwaa – Treasurer –
Unopposed

Alhaji Kamal Deen Ibrahim –
Nasara Coord. –
Unopposed

CONTESTED POSITIONS

Ernest Obeng Asenso –
Assistant Secretary – 133

Kwesi Boakye – Assistant
Secretary – 859

Villas Tawiah Sarfo –
Assistant Secretary – 3

Rejected – 3

10. Bernard Kwaku Bekoe –
Youth Organizer – 36

Joseph Ntim – Youth
Organizer – 965

Rejected – 5

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here